5 soovitust lapse esimeste jalanõude valimisel
Suur rõõm lapse esimestest sammudest asendub peagi suure küsimusega, millised jalanõud nüüd lapsele valida. Kuigi jalanõudeks on reaalne vajadus alles siis, kui laps suudab ise kindlalt kõndida ning astuda ka üle väiksemate takistuste, läheb suhteliselt kohe see jalanõude ralli lahti. Internetist ning poeriiulitelt leitav valik on muljetavaldav ning teadliku valiku langetamine nõuab aega ja süvenemist. Siinkohal tuleme teile appi ja teeme põgusa ülevaate sellest, millele esimeste jalanõude valimisel tähelepanu pöörata.
- Jalanõu peab olema PARAS
Üldine soovitus on, et Sinu sõrm (umbes 1cm) võiks lisaks mahtuda kanna ja jalanõu vahele. Arvesta ka sellega, et lapse jalg kasvab kiirelt ning kevadel ostetud jalanõud ei pruugi enam sügisel sobida. Lapsele suur jalanõu tekitab jalale kõndimisel lisakoormust ning võib soodustada varvaste rullimist, kuna alateadlikult laps tunneb vajadust varvastega jalanõust kinni hoida, et see jalast ära ei libiseks. Väikese jalanõu puhul on jalg aga kammitsetud ning ei saa normaalselt areneda. Nii liiga suured kui väikesed jalanõud võivad mõlemad põhjustada muutusi lapse kõnnimustris, tekitada lihaspingeid, moonutada jala kuju kui ka suurendada kukkumisohtu.
- Jalanõu peab olema KERGE
Kõndimine ise on kuni 2-aastasele lapsele juba üsna keerukas tegevus. Kui valida lapsele kaalult rasked jalatsid, siis peab laps päris palju pingutama, et jalgu piisavalt tõsta, et samm astuda. Tulenevalt võivad tekkida kõnnil kompensatoorsed liigutused, mis aitavad raskeid jalavarje edasi liigutada. Näiteks võivad lapsed hakata tegema kõnnil põlvetõstet või tekib hoopis jalgade lohistamist. Samuti võib välja kujuneda labajala sissepööratud asend kõnnil.
- Jalanõu peab olema PAINDUVA TALLAGA
Kerge jalanõu, millel on painduv tald, lubab lapse jalal ealiselt areneda ning toetab hilisemas etapis korrektsete sammufaaside kujunemist (nt kannalöök ja sealt edasi varvastele rullumine). Lisaks võimaldab painduv jalats lapse jalal endal aktiivselt liikuda, mis seeläbi vähendab astumisel tekkivat põrutust liigestele. Jäigad jalanõud sunnivad laste jalanõuga kohanema ja kõnnimuster ei ole enam loomulik.
- Jalanõu peab olema UUS
Mõtle, kas Sa soovid, et jalanõu võtaks lapse jala kuju või et lapse jalg võtaks jalanõu kuju! Uh, arvestades, et lapse jalg kasvab kiirelt, siis kõndima hakkamine on kulukas. Ja vahel kasvab laps jalanõust enne välja, kui ta on jõudnud seda korralikult kasutadagi. Kuid siinkohal soovitame, kui vähegi võimalik, leida võimalused uute jalanõude soetamiseks.
- Jalanõu võiks olla NATURAALSEST MATERJALIST
Looduslikust materjalist jalanõu laseb lapse jalal hingata. Klassikalised valikud on riie ja nahk. Samas on praegu saadaval juba väga palju alternatiivseid loodusikke materjale nagu näiteks kautšuk või ananassilehenahk.
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.