Abivahendid, mis võiks kindlasti osta!
Usun, et kõik lapsevanemad on ekselnud abivahendite džunglis. Abivahendite eesmärk, nagu nimigi reedab, on konkreetse toimingu abistamine või lihtsustamine. Praeguseks on tekkinud olukord, kus emadel on valida rohkema vahel, kui tegelikult vaja oleks, ning mis veelgi kurvem – mõned abivahendid on lausa ebasoovitavad. Kuigi lapsevanemal on aeg-ajalt lihtsam laps panna käest ära lamamistooli või mängumaneeži, siis normaalseks arenguks peab laps saama vabalt liikuda. Nii mõnigi abivahend pärsib lapse liikumist ja arengut ning meie nõuanne on need pigem ostmata jätta. Mõni abivahend on aga selline, mis võiks kindlasti olemas olla.
Abivahendid, mis kindlasti peaksid olema
Turvavalisusega seotud tooted autosse ja koju on esmatähtsad. Laps on kõige kallim vara ning lapse turvavarustus peab olema kvaliteetne ja lapse vanusele ning kasvule-kaalule vastav. Võimalusel väldi turvavarustuse ostmist järelturult, see võib olla aegunud või avariiline ning ei kaitse last nii, nagu peaks. Turvahällide ja turvatoolide “parim enne” ajaga (jah, ka sellised esemed aeguvad!) saad tutvuda tootjate kodulehel. Poes olevasse valikusse suhtu samuti tähelepanelikult – Eestis ei teostata märkimisväärset kontrolli müüdava turvavarustuse üle, nii et poodidest ja internetist võib leida ka selliseid turvatoole ja -hälle, mis ei vasta nõuetele või on Euroopa Liidus isegi keelatud. Samuti paneksime vanematele südamele tutvumist toote kasutusjuhendiga. Valesti kinnitatud turvavarustus muudab turvahälli või -tooli kasuteguri halvimal juhul täiesti olematuks. Lisaks rõhutaksime, et turvahäll ei ole mõeldud kasutamiseks vankrina ega magamisasemena.
Ohtusabinõud kodus. Umbes kuuenda elukuu paiku muutub kodude turvalisus väga oluliseks, kuna lapsed hakkavad roomama ning pisikesed sõrmed on väga varmad kõike haarama, urgitsema ja suhu panema. Vajalik on kinni katta pistikupesad, mille tarbeks on olemas eraldi plastikust turvelemendid; vooluvõrgust tuleks eemaldada kõik juhtmed, mis pole parasjagu kasutusel; lapsele ohtlikud kemikaalid lukustada kappi, mille tarbeks on olemas valik erinevaid beebilukke kapiustele ja sahtlitele; tulekolded ja trepid tasuks turvaväravate või -aedadega piirata; ning teravad laua- ja kapinurgad lapsesõbralikuks muuta nurgakaitsmete abil.
Söögitooli puhul peaks jälgima, kas seljatuge saab liigutada või mitte. Eestis alustatakse lisatoiduga 4. – 6. elukuul. Lapse füüsilist arengut vaadates tegelevad beebid selles vanuses peamiselt roomamisega ning veel ei istu. Tulenevalt ei tohiks beebisid enne istumisoskuse omandamist täisistuvasse asendisse panna ning eelistada tuleks poollamavat asendit. Tavalises söögitoolis tohiks laps istuda alles siis, kui ta suudab ise põrandal istudes mängida. Seega on võimalus soetada söögitool, mille seljatuge saab poollamavasse asendisse liigutada. Enamasti on sellised söögitoolid aga suured ja nõuavad avarat kööki. Alternatiivina on võimalik last istumisoskuse omandamiseni toita lamamistoolis ja soetada tavaline söögitool lapse istumisoskuse tekkimisel.
Tegelustekk, mille võib poest soetada, lasta vanaemal õmmelda või asendada lihtsalt ühe mõnusa keskmisest paksema tekikesega, võimaldab sinu beebil veeta aega põrandal, mis on lapsele kõige enam arengut soodustav koht. Üheks sobivaks alternatiiviks on ka nn. puslematid.
Imetamispadja vajalikkus sõltub paljuski beebi söömisharjumustest ja ema vajadustest. Näiteks kaksikute emad on maininud imetamispadja asendamatust esimesel poolel eluaastal. Lisaks imetamisele saab imetamispatja kasutada näiteks ka treeningvahendina, asetades beebit kõhuli padjale või lastes lapsel üle padja roomata. Imetamispadja najale isuma last panna ei soovita.
Vannitamisel tuleb kindlasti abiks vanniistme kasutamine. Selline iste on mõeldud juba istuvatele lastele (tavaliselt alates 9. elukuust) ning tagab vannitamisel turvalisuse, kuna ei lase lapsel libedas vannis selili vette kukkuda.
Kuna abivahendite meri on veel laiem, kui siin suutsime ära mainida ja kirja panna, siis küsimuste korral soovitame ühendust võtta laste füsioterapeutiga, kes oskab kindlasti nõu anda, milliseid abivahendeid valida, milliseid mitte ja mida valikul silmas pidada. FysioPai füsioterapeudid pakuvad koduse füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele nii Tallinnas kui ka Tartus.