Esimene elukuu – jälgi, kuidas Sinu beebi magab!
Üldiselt võib kirjeldada lapse ning vanemate esimest ühist elukuud märksõnaga “kohanemine”. Kohanemine üksteisega ja selle suure maailmaga, mis ootab avastamist. Suurema osa oma esimesest elukuust veedab Sinu pisikene enamasti magades (umbes 16 tundi ööpäevas). Uni aitab lapsel kõige paremini kohaneda uue keskkonnaga, võimaldades lapse veel areneval närvisüsteemil puhata ja vältida selle ülekoormamist. Vanematel aitavad lapse sagedased unetsüklid samuti harjuda uue elukorraldusega. Sünnitusjärgne periood on emadele väga oluline aeg taastumiseks, mille osas on eriti olulised esimesed kaks sünnitusjärgset nädalat – seega luba endale und, suure tõenäosusega Sa vajad sega väga.
Olulise kohana tooksime välja ka nahk-naha kontakti, mis aitab luua lapse ja lapsevanema vahel tugevat sidet ning annab lapsele turvatunnet. Üheks võimaluseks on ära kasutada aega, mille veedate beebit toites. Kuid siinkohal saavad oma pisikesel aidata maailmaga kohaneda ka issid, nende lähedus on ju sama tähtis!
Füüsiliste oskuste osas ei ole esimesel elukuul palju muutusi, laps alles kohaneb väliskeskkonnaga, temperatuuride ja gravitatsiooniga. Sünnijärgselt on lapse lihaskond nõrk ning luustik pehme. Sellest tulenevalt peaks kindlasti jälgima, kuidas Sa oma beebit tõstad, kannad ja hoiad (nt toetama lapse pead tõstmisel ja kandmisel).
Erilist tähelepanu soovitame pöörata ka lapse magamisasendile, kuna lapsel, kes pea pidevalt ühele küljele pööratuna magab, tekib suure tõenäosusega kolju lamenemine (ehk lapse pea muutub loperguseks). Selle ennetamiseks on soovitav asetada beebit magama kord ühel ning siis teisel küljel, jälgida tema peaasendit ka ärkveloleku ajal ning veenduda, ega tal ei ole tekkinud vaatamiseelistust ühele poole. Samuti on abi, kui kasutatakse erinevaid kandmistehnikaid.
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.
Eliia Laats ja Monika Rätsepsoo
FysioPai füsioterapeudid