Kaheteistkümnes elukuu- toe najal liikumine
Aeg, mis kulub seisma tulemisest esimeste sammudeni on iga lapse puhul erinev. Üldiselt võiksid lapsed kõndima hakata vahemikus 12-18 elukuud. Enne esimesi samme täiustavad lapsed seismistasakaalu. Ehk oled isegi märganud, kuidas Sinu beebi diivani või laua najal asju uurib ning vahepeal mänguhoos katsetab mõneks hetkeks iseseisvat seismist.
Lisaks seismistasakaalu treenimisele hakkavad lapsed harjutama ka keharaskuse kandmist jalalt jalale ning seda esmalt külgsuunas. Kui see on selge, tulevadki esimesed külgsammud ja oi, kui põnev on siis ümber laua, diivani, tooli tatsama hakata! Toe najal samme tehes jälgida, et laps liiguks mõlemas suunas ning ei eelistaks liikuda vaid ühele poole. Kui lapse on kindel enda tasakaalus ja katsetanud ka külgsammudega, avastab ta üsna varsti kõndimise toe najal ning seejärel juba iseseisvalt.
Kui Sa soovid lapsele seismisel ja toe najal liikudes abiks olla, siis toeta teda kehatüvest või vaagnast (puusadest), mitte kätest. Lapsel on sellisel juhul kindlam tunne ning käsi saab ta kasutada tasakaalu hoidmiseks või meelepäraste asjade haaramiseks.
Siinkohal on heaks abiliseks ka käimistugi. Kuna toodete valik on kirju ja lai, siis meie soovitus on jälgida, et käimistoel oleks kas tagasivajumispidur või võimalus käimistoe liikumiskiirust reguleerida.
Kuigi varvaste nn rullimine on selles vanuses arenguliselt normaalne nähtus, tuleks jälgida, et laps varbaid ülemäära ei kõverdaks ning samuti peaks varvaste rullimine seismistasakaalu arenedes vähenema. Lisaks on hea teada, et äsja seisma või kõndima õppinud lapsel on tavaliselt varbad suunatud väljapoole ning jalad laiemas harkseisus, suurendades nii lapse toetustasapinda, kuna tasakaal vajab veel treenimist.
Mõned lapsed eelistavad seista või kõndida kikivarvukil, ilma et selleks oleks silmnähtavat põhjust. Selline liikumismuster viitab tagumiste säärelihaste ülepingele, mille vähendamiseks võib olla abi massaažist ning seismis- ja kõnnimustri manuaalsest korrigeerimisest, et suunata last seisma ja kõndima täistallal.
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.
Eliia Laats ja Monika Mets
FysioPai füsioterapeudid