Kolmas elukuu- mäng küljel
Kolmandal elukuul on laps eelnevaga võrreldes aktiivsem ning tema lihaskond muutub järjest tugevamaks ja liigutused koordineeritumaks. Beebit võiks mängimisel asetada esinevatesse asenditesse, mille juures võib kodus abiks olla erinevate tasapindade ja abivahendite kasutamine (sh põrand, kaldpinnad, teraapiapall, rullid). Näiteks, kui laps on varem suurema osa ajast veetnud voodis või lamamistoolis, siis kindlasti võiks nüüd võimaldada lapsele rohkem tegutsemist põrandal. Siinkohal aitab mõnusa sooja ja pehmema pinna luua tegelustekk, mängumatid jms. Kindlasti silmas pidada lapse ohutust!
Lapsega tegelemisel võiks soodustada lapse pööramist küljele ning kasutada seda asendit ka mängimiseks. Lapse paremale küljele keeramise soodustamiseks selili asendist kõverda lapse vasak jalg põlvest ja puusast ning too risti üle parema jala. Edasi aseta enda käsi või mõni muu stabiilne ese lapse selja taha, et asend oleks lapse jaoks mugavam. Kui laps on juba osavam ja püsib külili asendis hõlpsamalt, tuleks tugi eemaldada, et laps ise rohkem pingutaks.
Kindlasti peaks keerama last võrdselt mõlemale küljele. Külili asendis mängides õpib laps tooma käsi keskjoonele, mis on ettevalmistuseks nii haaramise kui ka kõhuli pööramise oskuse omandamisel. Samuti on küljel mängides lihtsam käsi treenida, kui seda on selili asendis.
Mida jälgida:
Näiteks vasakul küljel mängides jälgi, et parem käsi ei jääks selja taha “rippu”. Vajadusel meelita kätt mänguasjaga keskjoonele teise käe juurde või aita last, õlast ja abaluust toetades, käe ettepoole toomisel. NB! käe asendit tuleks jälgida ka külili asendis imetamise ajal.
Kolmandal elukuul võiks last panna mõneks minutiks ka kõhuli asendisse ja seal oleku aega järk-järgult pikendada. Kõhuli olles peaks jälgima, et lapse käed on küünarliigeset painutatud ning asetsevad õlaliigese all, pea hoitud. Juhul kui eelpool kirjeldatud asend on lapsele veel raske, kasutage lapsele lihtsamaid kõhuli asendeid fitpallil või kaldpinnal.
Mida jälgida:
Kui laps tõstab nii käed kui jalad kõhuli olles üles, viitab see seljalihaste suurenenud pingele. Sellisel juhul kõverda lapse jalad põlve- ja puusaliigeset ning too kõhule kätega ühte kobarasse kokku ning keera last küljelt küljele, et teda lõõgastada.
Rohkem lõõgastusharjutusi leiate meie videode seast (www.fysiopai.ee/videod/)
Küsimuste korral võta kindlasti ühendust füsioterapeudiga. FysioPai füsioterapeutid osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele Tallinnas ja Tartus.
Eliia Laats ja Monika Mets
FysioPai füsioterapeudid