Kuues elukuu – roomamine
Viienda elukuu lõpuks võiks beebi oskused olla arenenud nii kaugele, et ta suudab end kõhuli olles sirgetele kätele lükata ning samuti kõhuli asendist pivoteerida ehk ringitada mõlemale poole.
Eelmainitud oskuste toel omandab beebi kuuendal elukuul roomamise ja saab esimest korda nautida edasiliikumise rõõmu. Roomamise juures on oluline jälgida, et laps kasutaks nö kõrget sõduri roomamismustrit, kus küünarnukkidele toetunult tõmmatakse ennast edasi, sealjuures toetuvad jalad maha ja lükkavad keha liikumissuunas. Roomamismuster peaks olema retsiprookne ehk vahelduv (parem käsi koostöös vasaku jalaga ja vastupidi).
Siinkohal tuleks lapsevanemal olla tähelepanelik, sest paljud lapsed võivad eelistada valdavalt ühte kätt tõmbamiseks ja vastasjalga lükkamiseks. Samuti on lapsi, kes kasutavad edasi saamiseks ainult käsi või, kes jalgade osas kasutavad põlvede asemel edasilükkamiseks varbaid. Sellisel juhul oleks soovitav ikkagi aidata last õige mustri õppimisel, sest vastasel juhul võib tekkida lapse arenevas lihaskonnas düsbalanss (olukord, kus ühe kehapoole lihased on teise kehapoolega võrreldes tugevamad või nõrgemad) või ülepinge.
Roomamise õppimisel saavad vanemad beebidele taaskord natukene abiks olla. Aseta lapse ette midagi põnevat, mille nimel ta on nõus pingutama. Ese peaks asetsema piisavalt kaugel, et laps seda liiga kerge vaeva kätte ei saaks, aga et see poleks ka liiga kaugel, et laps huvi kaotab. Oota kuni Sinu kõhuli olev laps väljendab soovi edasi liikuda, näiteks toob ühe jala põlvest kõverdatuna keha kõrvale (võtab ühe jalaga konna asendi). Aseta üks käsi kõverdatud jala põlveliigesele või hüppeliigesele ning teine käsi lapse sirge jala hüppeliigesele. Lapsel peaks tekkima tunne, et ta jalg on kindlalt vastu maapinda ning ta saab end edasi lükata.
Roomamise juures ei saa mainimata jätta turvalisust, sest juhtmed ja pistikupesad, milleni laps varem ei ulatanud, ootavad avastamist. Armsad vanemad, vaadake palun enda kodu sellise pilguga üle, et lapsel oleks turvaline ringi liikuda ja uudistada.
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes pakuvad beebidele koduse füsioteraapia teenust Tallinnas ja Tartus.
Eliia Laats ja Monika Mets
FysioPai füsioterapeudid