Mänguasjad
Tänapäeval on aga valik nii lai, et mänguasjade leti juurde võib lausa ööseks telkima jääda, et jõuaks kõikidega tutvuda ja valiku teha.
Oleme Eliiaga oma summarumis viie lapse kõrvalt ja ka üle 10 aasta töökogemuse juures täheldanud mõned vaieldamatud lemmikud. Kirjutaksime nendest meeleldi lähemalt, ehk on see abiks ka praegustele ja tulevastele lapsevanematele mänguasjade ja kingituste ostmisel.
Tähelepanek nr. 1.– Lihtsuses peitub võlu. Mida lihtsam ja konkreetsem on mänguasi, seda põnevam see lapsele tundub, kuna see ei aja teda segadusse. Samuti lihtsamad värviskeemid tunduvad rolli mängivat ega koorma lapsekese alles arenevat kesknärvisüsteemi üle. Üks suur lemmik, mis minu beebidest klientidele alati huvi pakkunud on, on üks lihtne kellukestega kõrin, millel on kolm erivärvi kellukest (punane, kollane ja sinine). Konkreetsed värvid, ei midagi neoonset või pastelset ja beebid on seda nähes vaimustuses. Oma lastele meeldisid samuti konkreetsete värvidega, mis enamasti oli põhivärvid, või mustritega (nt must-valged mustrid) lelud.
Tähelepanek nr. 2. – Vähem on rohkem ehk mida vähem mänguasju on, mille hulgast valida, seda pikem ja kvaliteetsem on mäng. Kui aga terve tuba on mänguasjadest pungil, siis laps väsib valimisest ja lõpuks ei suudagi midagi välja valida ning loobub. Seepärast ka tihti lapsed leiavad mängimiseks hoopis muud esemed (kausid, tassid, kulbid), sest need eristuvad massist ja neid on vähem, mille hulgast valida.
Tähelepanek nr 3. – Looduslikud materjalid. Minu laste lemmikuimad mänguasjad on olnud alati pigem kas riidest või puust. Ka ise selliseid mänguasju kätte võttes, tunned kui soe ja kutsuv see mänguasi tundub. Tahes tahtmata on aga enamik mänguasju plastikust. Plastiku osas tasub tähele panna, millisest plastikust asi on tehtud, eriti, kui laps kipub asju suhu panema. Igasugune plastik ei ole selleks sobilik.
Tähelepanek nr 4. – Lase lapsel ise mõelda. Kõige põnevamad on mänguasjad, mis soodustavad fantaasiat ja ise mõtlemist. Mänguasi, mis teeb vaid ühte asja või on piirides kinni, piirab lapse arengut. Näiteks multikategelaste nukud piiravad lapse mõttemaailma kõvasti rohkem, kui tavalised puust/riidest nukukesed, kellega laps saab mängida mistahes rollimängu, mitte ainult seda ühte konkreetset tegelast sealt konkreetsest multikast. Sama arvan ma ka Legode kohta, kus hunnik suvalisi klotse on palju arendavam, kui klotsid, millest saab kokku panna ainult politsei auto ja ei midagi muud.
Vahvat mängimist soovib Monika Mets!