Milliseid mänguasju valida?
ehk mänguasjade välimääraja
Kindlasti oled vanemana märganud, et mitte kõik lapsele ostetud või kingitud mänguasjad ei saa tormilise heakskiidu osaliseks ja mis veelgi hullem, mõnikord valib laps 20eurose mänguasja asemel hoopis köögikapist leitud vispli.
Tuginedes isiklikule kogemusele emana ning füsioterapeudina, annan mõned soovitused, millised võiksid olla lapsele sobivad mänguasjad erinevates arenguetappides.
0-3 elukuu
Esimestel elukuudel areneb lapse nägemismeel ja tulenevalt on beebidel lihtsam eristada kontrastseid ja konkreetseid toone ning kindlapiirilisi kujusid. Lisaks nägemisele hakkab vaikselt kujunema ka tahtlik haaramine. Kergelt krabisevad või kõrisevad lelud võivad aidata samuti lapse tähelepanu köita, aga kuna üldiselt on beebidel kuulmine väga hea, siis ma ei soovita mänguasju, mis on valjud. Lisaks peaks mänguasi olema kerge, kuna võib lihtsalt väikeste sõrmede vahelt välja libiseda ja beebi kõhul või põsel lõpetada.
Seega sobib lapsele esimeseks mänguasjaks näiteks lihtne punane või sinine (närimis)rõngas. Arvesta ka, et looduslikud materjalid on lapsel käes soojemad kui plastik.
Samuti on esimestel elukuudel palju abi mängukaarest, mille külge saab mänguasja riputada. Lihtsa mängukaare tegemise õpetuse leiad siit. Mängukaart kasutades soovitame panna rippuma ühe või kaks mänguasja, mis asetseksid lapse suhtes keskel. Haaramise kujunemisest saad rohkem lugeda siit.
4-6 elukuu
See on vanus, kus beebid õpivad pööramist seljalt kõhule, kõhuli mängimist ja mõni usinam harjutab juba ka roomamist. Kuna kõik kirjeldatud tegevused toimuvad põranda tasapinnas, siis võiksid mänguasjad olla madalad, väikesed. Selles vanuses on beebidel juba päris hea käe-silma koostöö ja ruulib maitsmismeel, seega arvesta, et kõik läheb suhu! Kuju ja värvide lihtsuses peitub taaskord võlu.
Kui laps jõuab juba kõhuli mängida, võib talle huvi pakkuda ka tasakaalusäilitavate mänguasjadega jändamine. Lisaks paeluvad lapsi ka erinevad pallid või natukene liikuvad mänguasjad näiteks ratastel olevad siilid, ussid jms.
7-9 elukuu
Selles vanuses õpivad paljud lapsed käputamist ja istumist. Seega võiksid mänguasjad olla varasematega võrreldes suuremad, kõrgemad ja keerukamad. Samuti hakkavad lapsi rohkem huvitama laulvad mänguasjad.
Käputamise õppimisel võib abiks olla mõni pisut suurem liikuv auto või hoopis pehme kaisukaru, mida oleks hea jälitada ning eesmärgini jõudes huvitav lähemalt uurida ja katsuda. Samuti sobivad siinkohal pallid, jonnipunnid, raamatud jms.
Istuma õppimine toob lapse mänguasjadesse suure muutuse. Nüüd saab laps kasutada enda käsi vabamalt ning aktuaalseks muutuvad kõik mänguasjad, mis on seotud täpsema käelise tegevusega. Esialgu on põnevam küll torne lammutada, aga ajapikku tuleb oskus neid ka ise laduda. Huvitavad on asjade üksteise sisse panemised, koksimised jms.
10-12 elukuu
Selles vanuses on laste pürgimuseks kõrgustesse pääseda ja paljud õpivad just selles vahemikus püsti tulemist ja esimeste sammude tegemist. Kui soovite osta lapsele käimistoe, siis soovitan valida selline toode, millel on pidurid või võimalus rataste liikumiskiirust reguleerida.
Kuna istumistasakaal on juba kindel, siis sobivad lastele ka erinevad mänguasjad, mis nõuavad mõningast probleemilahendamise oskust, näiteks kujundite sobitamine või torni ladumine. Käeliselt muutuvad lapsed nüüd järjest osavamaks ja paljudele poistele pakuvad huvi erinevad mutrid ja kruvid, mida saab keerata. Meie pere laste suur lemmik selles vanuses on olnud pildil olevale seenemängule analoogne toksimismäng.
12+
Paljud aastased lapsed oskavad juba kõndida või on kohe kohe seda õppimas. Suured lemmikud laste seas on selles vanuses õhupallid. Õhupalli liikumisele jõuab laps reageerida ning mõnikord on vahva muuta elutuba jalgpalli- või võrkpalli areeniks.
Käeliselt on aastane laps juba üsna osav, sageli söövad need lapsed juba näputoitu ja harjutavad lisaks ka lusikaga toidu leidmist. Seega sobivad sellises vanuses lapsele erinevad keerukamat käelist tegevust nõudvad harjutused. Suurte nuppudega pusled, lõigatavad toiduained, ksülofonid ja muud sarnased huvitavad mänguasjad kõnetavad aastaseid ja vanemaid lapsi.
Vannimänguasjad
Vannitamine on äge tegevus ja paljud lapsed naudivad vannis olemist. Veega on iseenesest juba lahe mässata, seda pritsida, juua või hoopis vaadata, kuidas veenire mööda vanni alla põrandale jookseb ja aina suuremaks loiguks muutub.
Vannis on kindlasti lapsel hea mängida pallimere pallidega ja topsidega, mõne põhjas võiks olla ka auk. Lisaks saab squigz iminappadega igasuguseid põnevaid katseid vannis teha. Kui sinu laps on julgemate killast, võid temaga vanni koos ujuma panna ka robotkala, mis pakub samuti lusti ja imestust.
Vahvaid mänguasju leiad www.lelunurk.ee lehelt ja mängukaare osas jagas nippe Kätlin Tursk.
Mõnusat mängimist soovib Eliia Laats