Ohumärgid beebi arengus (4-6 elukuu)
Mida jälgida beebi arengus neljandast kuuenda elukuuni ehk punased lipukesed vol 2..
Kuigi iga laps on erinev ning areneb omas tempos, on oluline teada, milliste ohumärkide ilmnemisel peaks nõu pidama arsti või füsioterapeudiga.
Enamasti mahub 4.-6. elukuu sisse haaramise täiustumine ning kõhuli pööramise ja roomamise omandamine. Oskused, mis muudavad lapse iseseisvamaks ning lubavad hakata maailma aina enam avastama. Lapse avastusretkedel on aktiivselt töös kõik viis meelt ning üha domineerivamaks muutub maitsemeelt.
Tulenevalt tuletame vanematele meelde vajaduse vaadata oma kodud sellise pilguga üle, et laps ei pääseks ligi elektrijuhtmetele ja –pistikutele, teravatele esemetele ja muule mänguks sobimatule. Lisaks veenduge, et kõik, mis võib lapsele peale või pähe kukkuda on mujale viidud või kindlalt kinnitatud.
Kuna oskused muutuvad lapse arenedes aina keerukamaks, siis on nüüd oluline hakata jälgima ka, kuidas ja millise mustriga laps liikumisi ja siirdumisi teeb. Nendel elukuudel omandatavate oskuste kohta saate täpsemalt lugeda meie eelnevatest artiklitest FysioPai kodulehelt.
Tähele tasuks panna järgnevaid punaseid lipukesi ehk soovitame perearsti või füsioterapeudiga ühendust võtta, kui 6. elukuuks sinu:
- lapsele ei meeldi kõhuliasend ja/või ta ei jaksa kõhuli olla
- laps ei suuda esemeid haarata ja neid käes hoida või suhu viia
- laps ei keera külili ega pööra seljalt kõhule ja tagasi
- laps ei lükka end kõhuli olles sirgetele kätele ning ei pivoteeri ehk ringita ümber oma telje
- laps eelistab tugevalt ühte kehapoolt (nt pöörab ainult üle ühe külje, haarab asju vaid ühe käega, roomates kasutab ühte kehapoolt rohkem jms)
- laps kasutab pööramisel ja roomamisel ebakorrektseid mustreid (nt viskab pöörates vibusse, kasutab roomates vaid käsi või ainult ühte kehapoolt jms)
- lapsel esineb ülesirutusmustreid (nö silda või vibusse viskamine) või suurenenud lihaspingeid
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.
Eliia Laats ja Monika Mets
FysioPai füsioterapeudid