Seitsmes elukuu – roomamise täiustamine
See on vanus, kus enamik lapsi on omandanud roomamise oskuse ning liiguvad juba üpriski aktiivselt põrandal ringi. Kindlasti rõhutame siinkohal, et iga laps areneb omas tempos ning oskused omandatakse mõnikord isegi mõnekuuse nihkega varem või hiljem.
Kui Sinu laps vajab roomamisel abi, siis loo rahulik ning õppimist motiveeriv keskkond ning ole talle toeks. Kui ta on tusane ning nördinud, et tal ei tule liikumine kohe esimestel katsetustel välja, siis luba tal oma pahameel välja elada, lohuta teda ning proovige koos uuesti. Lapse väsides lase tal puhata ning jätkake, kui ta on taas rõõmus ja koostöövalmis.
Lisaks tuleks silmas pidada ka last ümbritsevat materiaalset keskkonda, näiteks libedad põrandad, ruumipuudus, ebahuvitav ümbrus, liigset sissetulevat infot (lärm, televiisor jms) mõjutavad õppimist.
Roomamise omandamisel on hea nipp lasta lapsel ära kasutada sileda põranda eeliseid, kus laps saab liikumise eduelamuse mõnikord väiksema pingutusega kui vaibal. Samas oskuse täiustudes on vaiba väike hõõrdetegur just paras takistus, mis muudab last osavamaks. Kui Sinu lapsele ei valmista roomamine enam muret, siis võid teda proovile panna väikeste takistustega. Näiteks aseta lapse trajektoorile mõni diivanipadi või hoopis enda jalg, millest ta üle peaks ukerdama. Üldiselt meeldivad lastele sellised väikesed takistusrajad ning lisaks naerule ja naljale on see ka hea trenn!
Küsimuste korral võta ühendust FysioPai füsioterapeutidega, kes osutavad kodust füsioteraapia teenust beebidele ja väikelastele.
Eliia Laats ja Monika Mets
FysioPai füsioterapeudid